Desmond Fernandes

des 2Firma kosmeceutyczna Environ powstała w 1990 roku w Afryce Południowej w celu ochrony skóry przed wpływem szkodliwego środowiska i promieniowania UV. Założycielem jest chirurg plastyczny i kardiochirurg dr Desmond Fernandes, który kierując się potrzebami swoich pacjentów opracował odmienny koncept regeneracji skóry polegający na pogrubianiu naskórka od podłoża w górę.

Kosmeceutyki Environ początkowo służyły jako produkty przygotowujące skórę do zabiegów chirurgii plastycznej oraz do szybszej regeneracji skóry po zabiegach. Doskonałe efekty Environ wywołało międzynarodowe zainteresowanie w chirurgii plastycznej oraz w kosmetologii. Była to niewątpliwie jedna z niewielu firm na świecie (i jest do dzisiaj) uwzględniająca najważniejsze potrzeby skóry XXI wieku i preferująca bezinwazyjne metody odnowy naskórka.

Oto opinia dr Fernandesa, która potwierdza aktualne i daleko idące w przyszłość trendy najnowocześniejszych koncernów kosmetycznych i ich metod odmładzania skóry:

"Jestem wielkim przeciwnikiem dermabrazji naskórka, jak również nie popieram głębokiego złuszczania skóry ze względu na możliwość wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Wierzę, że powinniśmy robić wszystko, by utrzymywać naskórek i skórę właściwą w jak najlepszej kondycji. Jest to nasza ochrona przed światem zewnętrznym i w rzeczywistości warstwa rogowa naskórka jest naturalną barierą ochronną. Dlaczego więc niszczyć ją dermabrazją, złuszczaniem, czy laseroterapią?

Wierzę, że można naprawiać skórę od podłoża naskórka i stymulować komórki skóry właściwej (fibroblasty), by zmuszać je w ten sposób do lepszej pracy. Możemy to osiągnąć poprzez fizjologię komórkową. Musimy tylko dostarczyć aktywnych molekuł, by włączyły się do akcji głęboko w skórze.

Wierzę, że każdy z nas powinien zaopatrywać skórę w optymalną dawkę witaminy A. Wszyscy jesteśmy narażeni do pewnego stopnia na utratę witaminy A w skórze, poprzez ekspozycję naszych części ciała na działanie słońca. Z wiekiem zapotrzebowanie na witaminę A wzrasta, gdyż jest ona niezbędna do normalnego funkcjonowania komórek. Adekwatna witamina A będzie zawsze częścią programu odbudowy skóry."

Biografia

drNEW Dr. Des Fernandes - HIGH RES Doktor, kardiochirurg, chirurg plastyk. Założyciel firmy Environ (RPA). Od 1979 r. - szef Uniwersytetu w Cape Town (jednostka rozszczepu wargi i podniebienia). Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgów Plastyków (ISAPS) oraz Związku Chirurgów Plastyków w Południowej Afryce (APRSSA). Od 1990 roku prowadzi nieustanną praktykę i badania w kierunku techniki odbudowy od podłoża skóry właściwej przy wykorzystaniu najmniej inwazyjnych metod. Równolegle z praktyką chirurga plastyka, prowadzi intensywne badania kliniczne nad zwalczaniem oznak starzenia się skóry (photoaging).

Dr Desmond Fernandes ukończył Uniwersytet Witwatersrand w Johannesburgu
 
Pracował w różnych szpitalach w Wielkiej Brytanii, a w 1973 r. dołączył do grupy prof. Christiaan Barnard, słynnej na świecie jednostki w zakresie Transplantacji Serca w Groote Schuur Hospital, w Kapsztadzie.
 
W 1975 roku wrócił do chirurgii plastycznej i ostatecznie został konsultantem do spraw Rozszczepu Warg i Podniebienia oddziału w Szpitalu Dziecięcym Red Cross. Funkcję tę pełnił przez 21 lat, aż do roku 2000. W tym czasie zaprezentował wiele referatów na Międzynarodowych Kongresach w zakresie rozszczepu warg i podniebienia. W efekcie został mianowany członkiem jednostki ds. operacji plastycznych na uniwersytecie Showa w Tokio. W 1979 roku rozpoczął prywatną praktykę i dołączył dr David Davies w swojej prywatnej klinice.
 
Dr Fernandes jest autorem wielu artykułów dla wydawnictw medycznych w zakresie chirurgii plastycznej, a w ostatnich latach także publikacji związanych ze zdrowiem skóry oraz możliwości jej odmłodzenia przy użyciu preparatów witaminowych i metody mikronakłuwania (naturalnej stymulacji kolagenu), pozwalających na zwiększoną penetrację związków aktywnych do skóry.
 
Wykładał na wielu kongresach dermatologicznych oraz chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej na całym świecie.