ABC kosmetyków mineralnych

Popularność kosmetyków mineralnych rośnie z każdym rokiem. W social media, forach dyskusyjnych czy blogach można znaleźć najróżniejsze wzmianki na temat tej grupy produktów. Niektóre mogą okazać się sprzeczne, dlatego w tym artykule, postaram się usystematyzować najważniejsze informacje o makijażu mineralnym.

Zacznijmy od pytania. Zastanów się – czy używasz najwyższej jakości kremów, korzystasz z drogich zabiegów pielęgnacyjnych, po czym nakładasz na cały dzień kosmetyki kolorowe, przez które „skóra nie oddycha”? Możesz to zmienić stosując produkty mineralne!

Makijaż mineralny jest przedłużeniem codziennej pielęgnacji, dzięki niemu skóra zachowuje prawidłowe funkcjonowanie. To tak jakbyś nosiła odżywczą, przeciwzapalną maseczkę przez cały dzień. Zalet minerałów jest wiele m.in. to, że odbijają światło pod kątem 30 stopni, czyniąc skórę lekką, świeżą i trójwymiarową w każdym świetle. Dodatkowo minerał jest sam w sobie czystym, skoncentrowanym pigmentem dającym pełne krycie, bez efektu maski i konieczności retuszu. Często zaskakująco mała ilość wysokiej jakości minerałów, maskuje większość niedoskonałości, w tym trądzik, trądzik różowaty i rumień. Kosmetyki mineralne oferują korzyści dla każdej skóry, nawet tej suchej, wrażliwej i alergicznej, dlatego makijaż mineralny nazywany jest również makijażem leczniczym. Zalecany jest on przez kosmetologów, dermatologów i chirurgów plastycznych na całym świecie.

Makijaż mineralny a tradycyjny

Produkty mineralne różnią się od tradycyjnych kosmetyków kolorowych głównie tym, że nie zawierają: sztucznych barwników, konserwantów, parabenów, skrobi kukurydzianej, nylonu oraz substancji ropopochodnych. Najważniejszym składnikiem, którego nie powinien zawierać kosmetyk mineralny jest talk, oznaczany na etykiecie jako TALC. Jest on najczęściej wykorzystywanym wypełniaczem, w celu zwiększenia objętości pigmentu w produkcie. Niestety w efekcie wysusza skórę, podkreśla zmarszczki i rozszerzone pory. Talk może powodować uczucie dyskomfortu skóry oraz nienaturalny look.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze produkty mineralnego?

Popularność zdrowego tryby życia i wszystkiego co eko spowodowała, że na rynku kosmetyków kolorowych pojawiło się wiele produktów mineralnych. Warto się jednak zastanowić, które z nich są rzeczywiście bezpieczne dla skóry i jakościowo dobre.

Pierwsza cecha, na którą zapewne zwrócisz uwagę, to konsystencja. Obecnie na rynku możesz znaleźć zarówno pudry prasowane czy sypkie, jak i płynne podkłady oraz kremowe pomadki – wybór jest ogromny! Poza tym kosmetyki mineralne mogą różnić się jakością, ilością i wielkością cząsteczek minerałów oraz ich rodzajem. Dobrej jakości puder mineralny powinien zawierać kombinację składników takich jak: dwutlenek tytanu, tlenek cynku, tlenki żelaza, mika lub azotek boru. Wybierając podkład pamiętaj, że te pozycje powinny pojawić się w górnej części listy składników, a nie na samym końcu (wtedy mamy pewność, że jest ich w danym produkcie najwięcej).

Dodatkowo przy produkcji kosmetyków kolorowych mogą pojawić się metale ciężkie. Szukaj takich produktów mineralnych, które przeszły testy na zawartości metali ciężkich i nie zawierają mierzalnych ilości: rtęci, arsenu, baru, kadmu, chromu, kobaltu, miedzi, ołowiu, niklu, selenu i srebra.

Robiąc szczegółowy research kosmetyków mineralnych, zwróć uwagę na wszelkiego rodzaju testy, które świadczą o najwyższej jakości minerałów. Warto sprawdzić czy pozytywnie przeszły testy niekomedogenności, czyli nie zatykają skóry. Czy zostały poddane dobrowolnemu badaniu na wrażliwość, które opiniuje produkty pod względem wystąpienia podrażnień na skórze. Należy wziąć pod uwagę również badanie stabilności, trwałości produktu, które ocenia najlepszą przydatność produktu do użycia. „Dobry” kosmetyk mineralny powinien przejść także PET - badanie skuteczności środka konserwującego, które mierzy podatność na rozwój mikroorganizmów w produkcie. Pamiętaj, że tylko najwyższej jakości minerały nie są aktywne biologiczne, czyli w nich nie mogą rozwijać się bakterie, drożdże czy pleśń.

Kosmetyki mineralne idealne na lato

Jeśli zależy ci na ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok, a szczególnie w okresie letnim, już dziś sięgnij po produkty mineralne. Dzięki nim, wykonując codzienny makijaż, nie będziesz musiała myśleć o dodatkowych filtrach przeciwsłonecznych, ponieważ będą one „przemycone” w produkcie. Zapewniają to dwa minerały: dwutlenek tytanu (TITANIUM DIOXIDE) i tlenek cynku (ZINC OXIDE). Potocznie nazywamy je filtrami fizycznym, które odbijają promienie UV na zasadzie tarczy, a nie pochłaniają ich, jak w przypadku filtrów chemicznych.

Zanim jednak wybierzesz odpowiedni produkt mineralny, zwróć uwagę na jego wskaźnik SPF, który określa zdolność ochrony przeciwsłonecznej przed promieniami UVB. Pamiętaj, że SPF nie odpowiada za ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym oznaczanym jako UVA, odpowiedzialnym za przedwczesne starzenie się skóry. Optymalny kosmetyk mineralny powinien posiadać ochronę zarówno przed UVB jak i UVA, mierzoną w skali od PA+ do PA+++.

Dodatkowo, ważne aby oprócz minerałów zawierał jeszcze odpowiednich sprzymierzeńców w walce z fotostarzeniem się skóry, czyli ANTYOKSYDANTY. To one odpowiadają za wyłapywanie i dezaktywację wolnych rodników powstałych w wyniku promieniowania UVA.

Podsumowanie

Wielofunkcyjne, długotrwałe, lekkie i z ochroną przeciwsłoneczną – to tylko niektóre zalety kosmetyków mineralnych. Doskonale sprawdzą się u osób z wrażliwą cerą lub z trądzikiem, a z uwagi na zawartość filtrów fizycznych, możesz je śmiało zabrać na urlop. Jeśli nie jesteś fanką pudrów prasowanych czy sypkich, wybierz minerały w tradycyjnej płynnej formie podkładu. Takie rozwiązanie oferują wybrane firmy, które oprócz minerałów dodają do swoich produktów składniki pielęgnacyjne i antyoksydanty. Wybierając swój pierwszy kosmetyk mineralny zwróć uwagę na jego skład, informacje o ochronie przeciwsłonecznej oraz ewentualne wyniki wyżej wymienionych badań i testów. I pamiętaj, kosmetyki mineralne, to najlepsza inwestycja nie tylko w codzienny makijaż, ale przede wszystkim w pielęgnację skóry. Polecam i zapraszam do poszukiwań!

Joanna Kaniewska

Mineral Make-up Director jane iredale