Cała prawda o opalaniu

Wszyscy uwielbiamy efekt skóry muśniętej słońcem, nie tylko ze względu na wygląd, ale też przekonanie, że jest to zdrowsza wersja opalenizny. Niestety smutna wiadomość jest taka, że nie ma czegoś takiego jak „zdrowa opalenizna”. W rzeczywistości, opalona skóra manifestuje, że została uszkodzona promieniami UV.

Promieniowanie ultrafioletowe: co musisz wiedzieć

Istnieje wiele promieni obecnych w słońcu, a te najbardziej szkodliwe dla naszej skóry, nazywane są promieniami ultrafioletowymi (UV). Narażenie na promieniowanie ultrafioletowe jest głównym czynnikiem pojawiania się większości nowotworów skóry. Do atmosfery ziemskiej przedostają się tylko promienie UVA i UVB, które są odpowiedzialne za oparzenia słoneczne. Promienie UVA wnikają głębiej w skórę i odgrywają większą rolę w jej przedwczesnym starzeniu się i powstawaniu zmarszczek, ponieważ powodują uszkodzenia DNA skóry.

Promienie te są związane nie tylko z długotrwałym uszkodzeniem naskórka, ale również odgrywają rolę w niektórych nowotworach skóry. Opalanie w solarium nie jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ naraża na duże dawki promieni UVA, które zwiększają ryzyko wystąpienia raka skóry.

W świetle słonecznym występuje około 500 razy więcej promieni UVA niż UVB, dlatego tak ważna jest kompleksowa ochrona skóry. Najbardziej szkodliwe są promienie UVC, ale nie przedostają się przez warstwę ozonową.

Krem RAD SPF 15 ENVIRON zawiera połączenie fizycznych i chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, zapewniając szeroką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Dostarcza również antyoksydanty, zdolne do neutralizowania wolnych rodników.

Opalenizna a oparzenie słoneczne

Opalenizna jest widoczna, gdy skóra wytwarza zwiększony poziom melaniny (pigment odpowiedzialny za kolor skóry). Jest to próba ochrony ciała przed dalszymi uszkodzeniami. Zwiększony poziom melaniny powoduje ciemnienie skóry (co niektórzy nazywają opalenizną podstawową). Ważne jest, aby zapamiętać, że nie wystarcza to do ochrony skóry przed dalszą ekspozycją na promieniowanie UV, pieczeniem lub uszkodzeniami.

1

Oparzenie słoneczne można rozpoznać po zaczerwienieniu i złuszczeniu. Kiedy promienie UV docierają do skóry, uszkadzają komórki naskórka i skóry właściwej. Powoduje to odpowiedź immunologiczną w organizmie, która zwiększa przepływ krwi i sygnalizuje atak białych krwinek. Zwiększony przepływ krwi powoduje czerwony kolor skóry, która może być także ciepła w dotyku. Natomiast białe krwinki usuwają uszkodzone komórki, powodując swędzenie i łuszczenie.

Oparzenie słoneczne nie zawsze jest widoczne od razu i może pojawić się do 48 godzin w przypadku osób o średnich i ciemnych skórach. Wiadomo, że promienie UVA powodują opóźnioną opaleniznę, podczas gdy promienie UVB powodują zaczerwienienie skóry w ciągu kilku minut.

Skoro znamy fakty, co możemy zrobić?

Jeśli planujesz wypoczynek na powietrzu, możesz sprawdzić indeks UV dla swojego obszaru. Osoby zamieszkałe na obszarach nasłonecznionych przez cały rok, są bardziej narażone na raka skóry. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zapewnić skórze kompleksową ochronę.

Przedstawiamy proste nawyki, które mogą wpłynąć na zdrowie skóry:

  • Zakryj odsłonięte części ciała, szczególnie między godziną 10:00 a 16: 00, kiedy promienie słońca są najsilniejsze.
  • Noś kapelusz i okulary przeciwsłoneczne, gdy przebywasz na zewnątrz przez dłuższy czas.
  • Unikaj solarium.
  • Stosuj filtr przeciwsłoneczny (minimum SPF15) codziennie. Filtry przeciwsłoneczne są degradowane pod wpływem słońca, dlatego ich częste stosowanie (co 1 - 2 godziny) pomoże chronić przed promieniowaniem UVA i UVB.

Korzystaj z życia garściami, zmniejszając wpływ słońca na skórę i uzupełniając ją w niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje każdego dnia. Eksperci Environ zalecają stosowanie serii Youth EssentiA lub Skin EssentiA wraz z kremem RAD SPF15 codziennie. To pomoże Ci dbać o swoją jedną skórę, którą masz na całe życie.

https://www.environskincare.com/damaged-skin/the-burning-truth-about-sun-tanning/?fbclid=IwAR1PpD6MHg0cvtAk5fuiRNwuRWOBCWg_EZ9A9KNjoRNb_P9x991M5h_km2o